Dzień doświadczeń pt.: "Przyroda to przygoda"

18.04.2023 roku w Naszej Szkole odbył się dzień doświadczeń pt.: „Przyroda to przygoda”. Uczniowie klas VI, VIII a oraz VIII b wraz z paniami E. Mastalską i M. Kwiatek przygotowali dla swoich najmłodszych koleżanek i kolegów szereg ciekawych i zaskakujących doświadczeń. Dzieci mogły obejrzeć i przeprowadzić takie doświadczenia jak: jak napompować balon za pomocą kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i wody, co podtrzymuje palenie i co dzieje się gdy zabraknie tlenu, działanie i zastosowanie magnesów, ciecz nieniutonowska, wybuch wulkanu, wieża stężeń. Dziewczyny z klasy VIII pokazywały ciekawe zjawiska optyczne jakie można uzyskać za pomocą soczewek Frensela i płytki termochromowej. Kula plazmowa i czarne świetlówki były przedmiotem eksperymentów pokazywanych przez Karola. Młodsi koledzy zobaczyli proces powstania pioruna. Elektrycznością zajęli się Szymon i Kuba, pokazali działanie maszyny elektrostatycznej i sposoby elektryzowania ciał. Dzieci mogły same budować różne obwody elektryczne. Pokazali też różne sposoby otrzymywania energii elektrycznej – z ludzkiego ciała, generatora, z cytryny. O ciśnieniu i próżni opowiadały Julia i Maja, prezentując eksperymenty z wykorzystaniem pojemników próżniowych, baloników i pianek. Nasi najmłodsi uczniowie mieli również okazję używać mikroskopów, przyjrzeć się szkieletowi człowieka, oraz zrobić własne slime.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za przybycie!

E. Mastalska

M. Kwiatek