Kwiecień 2023

Mobilne Laboratoria Przyszłości

4 kwietnia Naszą Szkołę odwiedził jeden z 16 specjalnie wyposażonych busów, które już we wrześniu wyruszyły na drogi wszystkich województw. Zespół edukatorów z pasją przeprowadził dla naszych uczniów interaktywne lekcje. Edukatorzy pokazali jak w praktyce można wykorzystać sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami.

Stylizowana sesja fotograficzna

Zajęcia kształtujące kreatywność mają na celu wszechstronny rozwój uczniów. Tym razem klasa Va, Vb i VII wzięły udział w stylizowanej sesji fotograficznej. Uczniowie mogli sami przynieść wybrane przez siebie stroje lub wybrać spośród tych, które znajdują się w szkole. Niektórzy uczniowie od razu wiedzieli w jaką postać chcą się wcielić, inni potrzebowali pomocy garderobianych, którzy dzięki swojej wyobraźni potrafili wykreować niezwykłe postacie. Z łatwością można było zaobserwować, kto przed obiektywem aparatu czuje się jak przysłowiowa "ryba w wodzie", a kto potrzebuje zachęty i podpowiedzi dotyczącej wyboru stroju lub pozy przed aparatem.

Podczas zajęć wykorzystano następujący sprzęt z projektu "Laboratoria Przyszłości": taboret z siedziskiem, tło fotograficzne zielone, tło fotograficzne białe, greenscreen: zestaw do zawieszania teł fotograficznych, kamera cyfrowa, oświetlenie do realizacji nagrań lampa softbox.

A. Warzecha

„Dzień doświadczeń"

18.04. 2023 roku w Naszej Szkole odbył się dzień doświadczeń pt.: „Przyroda to przygoda”. Uczniowie klas VI, VIII a oraz VIII b wraz z paniami E. Mastalską i M. Kwiatek przygotowali dla swoich najmłodszych koleżanek i kolegów szereg ciekawych i zaskakujących doświadczeń. Dzieci mogły obejrzeć i przeprowadzić takie doświadczenia jak: jak napompować balon za pomocą kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i wody, co podtrzymuje palenie i co dzieje się gdy zabraknie tlenu, działanie i zastosowanie magnesów, ciecz nieniutonowska, wybuch wulkanu, wieża stężeń. Dziewczyny z klasy VIII pokazywały ciekawe zjawiska optyczne jakie można uzyskać za pomocą soczewek Frensela i płytki termochromowej. Kula plazmowa i czarne świetlówki były przedmiotem eksperymentów pokazywanych przez Karola. Młodsi koledzy zobaczyli proces powstania pioruna. Elektrycznością zajęli się Szymon i Kuba, pokazali działanie maszyny elektrostatycznej i sposoby elektryzowania ciał. Dzieci mogły same budować różne obwody elektryczne. Pokazali też różne sposoby otrzymywania energii elektrycznej – z ludzkiego ciała, generatora, z cytryny. O ciśnieniu i próżni opowiadały Julia i Maja, prezentując eksperymenty z wykorzystaniem pojemników próżniowych, baloników i pianek. Nasi najmłodsi uczniowie mieli również okazję używać mikroskopów, przyjrzeć się szkieletowi człowieka, oraz zrobić własne slime.

Podczas zajęć wykorzystano sprzęt: Elektryczność - Walizka doświadczalna z kartami pracy i scenariuszami.

E. Mastalska

M. Kwiatek