Przejdź do treści
WYBIERAM EKO PRODUKTY - KONKURS PLASTYCZNY
1
2
Przejdź do stopki

Wycieczka do Warszawy

Treść

W dniach 7, 8 i 9 listopada klasy ósme uczestniczyły w wycieczce do Warszawy realizując po raz kolejny projekt „Poznaj Polskę”. W pierwszym dniu, po przyjeździe do Warszawy udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków. Następnie mogli zobaczyć Stare Miasto oraz Krakowskie Przedmieście. W szczególności plac zamkowy z Zamkiem Królewski, kolumną Zygmunta, Katedrą św. Jana, Rynek Starego Miasta, Kanonię i Gnojną Górę, Barbakan z murami miejskimi i Pomnikiem Małego Powstańca, Plac Piłsudskiego. Uczestniczyli również w wieczornej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Drugi dzień był równie wymagający pod względem kondycji, gdyż od rana wyruszyli na Cmentarz na Powązkach. Mieli okazję odwiedzić kwatery żołnierzy Bitwy Warszawskiej, Kwatery Powstańcze, pomnik Gloria Victis, Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych (kwaterę „Ł” – tzw. Łączkę) kwatery ofiar katastrof lotniczych, Pomnik Smoleński oraz groby współczesnych i XX-wiecznych pisarzy, artystów, sportowców, polityków. Z Powązek udali się pod Uniwersytet Warszawski, żeby zobaczyć Bibliotekę Uniwersytecką wraz z jej ogrodami. Po tej wizycie nastąpił wyczekiwany przez wszystkich punkt programu, a mianowicie wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie na zabawie i nauce spędzili kolejne godziny.

Dzień trzeci nie odbiegał intensywnością od dwóch pierwszych. Na początek udali się do Parku Łazienkowskiego gdzie spacerując podziwiali Pałac na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina, Belweder, Teatr na Wyspie, Pałac Myśliwiecki i Podchorążówkę oraz pawie, wiewiórki, kaczki (m. in. poznali kaczkę mandarynkę, która u nas nie występuje). Kolejnym punktem programu był Stadion Narodowy, który zwiedzili od dołu (murawy boiska, szatni, łazienek) do galerii na samej górze. Pożegnali się z Warszawą udając się na koniec do Wilanowa, gdzie mieli możność wejść do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zwiedzić Muzeum Kardynała S. Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

 

Zdjęcia i oprac. EK

10909