Przejdź do treści
WYBIERAM EKO PRODUKTY - KONKURS PLASTYCZNY
1
2
Przejdź do stopki

ZAKOPANE – NIEZWYKŁE MIEJSCE

Treść

10. 11 uczniowie klas II i III  wyjechali na wycieczkę do Zakopanego. Wyjazd został zorganizowany w ramach ogólnopolskiego projektu ministerialnego „Poznaj Polskę 2022”. O godzinie 8.00 w wyśmienitych humorach wyruszyliśmy w stronę Zakopanego. Po półtorej godzinie dotarliśmy do Cichego, odwiedziliśmy Parafię Ojców Paulinów na Bachledówce. Mieliśmy również przyjemność wejść do środka do sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. W środku było przepięknie – wszystko w drewnie. Kościół na Bachledówce był bardzo klimatyczny i byliśmy nim zachwyceni. W środku można było zakupić pamiątki, a ofiarę wrzucić do skrzyneczki. Warto tam pojechać, wspomnieć wielkiego Polaka i człowieka, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

     Następnie przejechaliśmy do centrum Zakopanego, podeszliśmy pod kompleks skoczni narciarskich. Następnie zwiedziliśmy Krupówki - najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjną ulicę w Zakopanem - w samym centrum miasta. Można tam skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką i zdjęcie z misiem, w połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont. Na Krupówkach mieści się również wiele obiektów gastronomicznych oraz punktów handlowych - sklepików z pamiątkami.

      Kolejnym ciekawym miejscem był Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem – pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, założony w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka Zwany również Starym Cmentarzem. Zaliczany jest do jednej z najważniejszych nekropolii w Polsce. Powstał w połowie XIX wieku i jest miejscem pochówku osób które w szczególny sposób zasłużyły się dla regionu tatrzańskiego i wywarły wpływ na obecny, niepowtarzalny klimat okręgu zakopiańskiego. Swój grób mają tutaj m.in. Sabała, Tytus Chałubiński, Stanisław Marusarz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński i wielu innych. Obok cmentarza stoi zabytkowy, modrzewiowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej który również jak cmentarz, powstał w połowie XIX wieku.

    Ważnym punktem programu było miejsce w którym znajduje się Drzewo Wolności. Rośnie na Skwerze Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który znajduje się przy ulicy Kościeliskiej. Jest to lipa zasadzona przez dzieci dnia 11 listopada 1918 roku. Otoczone jest metalowym płotem. Na nim dostrzec możemy orła bez korony z datą 1914 oraz drugiego z koroną z datą 1918. Przed drzewem umieszczono pamiątkową tablicę.

    Po południu udaliśmy się do restauracji, aby zjeść pyszny obiad.

  Największą atrakcją była kolej linowo -terenowa z Zakopanego na Gubałówkę, na Pogórze Spisko - Gubałowskie. Gubałówka to najbardziej znany szczyt, znajdujący się na terenie stolicy Polskich Tatr - Zakopanego. Wystarczą 3,5 minuty aby znaleźć się na wysokości 1122 m n. p. m, dzięki kolejce linowo-torowej, która w ciągu godziny przewozi około 2000 osób. Ze szczytu Gubałówki rozciąga się widok na niezwykłą panoramę Zakopanego i Tatr.

     Na zakończenie wycieczki uczniowie mogli  zakupić pamiątki. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani licznymi atrakcjami, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

I. Rysz

10922