Wycieczka klasy Va do Państwa Olesiów i Ninja Parku!

W ramach projektu międzynarodowego „Z kulturą mi do twarzy”, w którym bierze udział nasza szkoła, klasa V a zrealizowała punkt 4. „Perły regionu” – wycieczka do miejsca związanego z kulturą regionu z Modułu II „Tu jest moje miejsce” i wybrała się do domu Państwa Olesiów przy ul. Potoczki. Celem wycieczki było poznanie kultury regionu pienińskiego, twórców ludowych i ich dzieł oraz zawodu preparatora. Pan Tadeusz Oleś, zajmujący się taksydermią, czyli sztuką montażu lub reprodukcji, najczęściej poprzez wypchanie martwych zwierząt, pokazał nam wystawę fauny obszaru Pienin, Tatr oraz egzemplarze egzotyczne, które ma w swojej kolekcji. Jego opowieściom uczniowie przysłuchiwali się ze zdumieniem i zaciekawieniem zadając przy tym wiele pytań.

Kolejną część spotkania poprowadziła Pani Anna Oleś, która z zamiłowania od 40 lat zajmuje się haftem. Haftuje ona serwety, obrusy oraz ubrania góralskie takie jak: gorsety, kamizelki i cuchy.

Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć i dotknąć każdą rzecz z osobna. Pani Anna pokazała również różnorodne techniki wyszywania zachęcając, zwłaszcza dziewczynki, do kontynuowania tej pięknej tradycji regionu.

Po spotkaniu z Państwem Olesiami uczniowie udali się do Ninja Parku, by tam przez 2 godziny móc wspólnie spędzić czas na integracji oraz dobrej zabawie.

Opr. Agnieszka Warzecha