KLASY PIĄTE NA WOŁOSKIM KONGRESIE MŁODYCH

15 września uczniowie klas piątych udali się do Ochotnicy Dolnej na Wołoski Kongres Młodych. Tam mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu pt. „Idea Szlaku Kultury Wołoskiej”, który wygłosił dr Piotr Kłapyta z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie pan Marcin Wierzchowski zaprezentował swoją książkę „Gorce- wołoska kraina”, w której przybliżył, w sposób przystępny dla młodych ludzi, historię Wołochów, czyli przodków dzisiejszych górali. Piątoklasiści obejrzeli także prezentację wirtualnej mapy Szlaku Kultury Wołoskiej. Następnie baca Jarosław Buczek opowiedział o pracy na bacówce i zaprezentował instrumenty bacowskie. Na koniec uczniowie dowiedzieli się, z jakich elementów składał się tradycyjny strój wołoski. Uczestnicy kongresu otrzymali pamiątkowe upominki w postaci wspomnianej książki, komiksu pt. „Przybysze”, mapy Szlaku Kultury Wołoskiej, puzzli i kart edukacyjnych. Po sporej dawce wiedzy, uczniowie udali się do Pensjonatu Jurkowski, gdzie spędzili czas na basenie oraz na wspólnych grach i zabawach. Pierwszą wycieczkę zaliczamy więc do udanych!

M. Gębala