Świętowanie Dnia Kobiet – spotkanie z nauką
Treść
W miniony piątek przypadł dzień, w którym swoje święto obchodziły wszystkie kobiety. W klasie pierwszej również nie zabrakło gestów szacunku i chłopaki obdarowali kwiatkami dziewczynki oraz panie nauczycielki;) Cały dzień upłynął pierwszakom w nawiązaniu do niezwykłej roli kobiet w świecie. Oprócz filmików edukacyjnych, a także tematycznych kart pracy uczniowie wykonali piękne laurki dla kobiet im bliskich – mam.
Jednak największe emocje wzbudziła „Godzina eksperymentów chemicznych i fizycznych” przeprowadzona w ramach edukacji przyrodniczej. Inspiracją do zajęć stała się sławna Polka – Pani Maria Skłodowska-Curie, która do dzisiaj jest przykładem niezwykłej determinacji i wytrwałości w dążeniu do celu. Uczy też, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli mamy wystarczająco dużo wiary w marzenia, siły oraz zaangażowania. Pierwszoklasiści dowiedzieli się kim była i co osiągnęła, jak również, czym jest „Nagroda Nobla”. Następnie oglądali kilka eksperymentów, asystowali w ich przygotowaniu, a nawet dokumentowali ich przebieg (wykonywali zdjęcia). Mówiliśmy także o konieczności zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania takich działań. Uczniowie zobaczyli doświadczenia ze świecą (wypalanie się tlenu), balonami, dotykały też gazu „zamkniętego w woreczku”. Najbardziej podobał im się sławny „Wulkan” i „Balon dmuchający się sam” – eksperymenty te musiały zostać powtórzone (na szczęście wystarczyło składników) oraz niezwykle wytrzymałe kartki papieru zwinięte w rulon, mogące utrzymać ciężar książek i piórników. Na koniec założona została klasowa hodowla kryształków soli, którą w najbliższym czasie będziemy bacznie obserwować.
Nauka może być niezwykła i ciekawa, a umysł człowieka pełen świetnych pomysłów – mam nadzieję, że właśnie to zapamiętały dzieciaki. Może kiedyś, jak Pani Maria Skłodowska staną się nieustępliwymi naukowcami?
Joanna Chrobak - wychowawca