WARSZTATY EKOLOGICZNE I SPOTKANIE Z SZYSZKODAREM W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM

W ramach projektu „Biblioteki pełne dobrej energii”, w dniu 24.05.2024 r. uczniowie klasy VI a wzięli udział w wyjątkowym pokazie recyklingu papieru oraz prelekcji na temat istoty ochrony środowiska naturalnego i konieczności recyklingu odpadów.

Warsztaty rozpoczęły się od przeczytania przez panią bibliotekarkę fragmentu książki pt. "Jagna i ekowyzwania", która zwraca uwagę na problematykę związaną z ochroną środowiska. Punktem kulminacyjnym pierwszej części spotkania było posegregowanie śmieci rozrzuconych po ogródku bibliotecznym według zasad segregacji odpadów.

Następnie, zaproszony gość, pan Michał tzw. Szyszkodar, przeprowadził z uczniami rozmowę na temat znaczenia recyklingu i ochrony środowiska naturalnego, po której uczniowie przystąpili do produkcji kartek papieru czerpanego z różnych opakowań itp. Po wymieszaniu składników z wodą, aż do utworzenia odpowiedniej konsystencji, uczniowie uzyskali materiał gotowy do wyprodukowania kartki papieru. Każdy krok wymagał skupienia i umiejętności, ale uczestnicy okazali się niezawodni w tej dziedzinie.

W rezultacie uczniowie nauczyli się nie tylko produkować papier, ale zdobyli również nowe doświadczenie, uczyli się współpracy i pracy w grupie oraz przypomnieli sobie znaczenie ochrony środowiska dla każdego człowieka. Jako nagrodę za pracę, zaangażowanie i włożony trud, każdy otrzymał w prezencie kartkę z linorytem autorstwa Szyszkodara oraz szyszkielniki.

Jesteśmy bardzo wdzięczni pani Weronice Walkowskiej, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku za zaproszenie na warsztaty, a panu Michałowi za cierpliwość, optymizm i kolejną porcję wiedzy.

Opr. Agnieszka Warzecha